بهترین ترکیب سبزی مرغ شکم پر (سبزی مرغ شکم پر شمالی، گیلانی و مازندرانی)

مرغ شکم پر یکی از غذا های محبوب و معروف در فرهنگ غذایی ایران است. این غذا با استفاده از یک مرغ تازه و ترکیبات متنوعی از سبزیجات در داخل شکم آن تهیه می ‌شود. این روش طبخ منحصر به فرد، به مرغ شکم پر طعم و عطری خاص و متمایز می ‌بخشد. مواد سبزی مرغ شکم پر شامل پیاز، نعناع، پونه، تره، ریحان، شوید و جعفری است. شرکت زمرد طبس یکی از تولید کنندگان عمده سبزیجات خشک در ایران است. در ادامه به بررسی بهترین ترکیب سبزی مرغ شکم پر میپردازیم.

سبزی مرغ شکم پر چیست؟

سبزی مرغ شکم پر چیست؟

سبزی مرغ شکم پر یک مخلوطی از انواع سبزیجات است که برای تهیه مرغ شکم پر استفاده می‌ شود. ترکیب دقیق این سبزیجات و نسبت سبزی مرغ شکم پر در شهر ها و مناطق مختلف متفاوت است. ولی به طور کلی در شهر هایی مانند تهران، خراسان، شهر های مرکزی و … ترکیب مواد سبزی مرغ شکم پر تقریبا یکسان است.

 • پیاز خشک: پیاز به عنوان سبزیجات اصلی در سبزی مرغ شکم پر در فر استفاده می ‌شود. طعم و عطر خاص پیاز، به غذا طعمی خوشمزه می ‌بخشد.
 • تره خشک: تره طعمی تند و عطری خاص دارد و ترکیب آن با مواد و سبزی های دیگر باعث ایجاد طعمی بی نظیر در مرغ می شود. 
 • ریحان خشک: ریحان یکی از سبزیجات معطری است که در تهیه مرغ شکم پر استفاده می ‌شود. برگ ‌های ریحان عطر و طعم خوشایندی به غذا می‌ دهند.
 • شوید خشک: شوید نیز یکی از سبزیجاتی است که در ترکیب مواد سبزی مرغ شکم پر استفاده می ‌شود. شوید به عنوان یک سبزی و چاشنی اصلی در اکثر غذا ها مخصوصا مرغ شکم پر طبخ می شود.

ترکیبات سبزی مرغ شکم پر شمالی

ترکیبات سبزی مرغ شکم پر شمالی

همانطور که گفتیم سبزی مخصوص مرغ شکم پر به عنوان چاشنی اصلی در تهیه این غذا به کار می رود از طرفی طعم بی نظیر غذا های شمالی زبانزد خاص و عام است و افراد بسیاری به دنبال این هستند که بدانند سبزی مرغ شکم پر شمالی چیست و از ترکیب چه سبزی هایی تولید می شود. در ادامه مطلب راز ترکیب سبزی مرغ شکم پر شمالی را بیان می کنیم.

 • گشنیز یکی از اصلی ترین سبزی ها در تهیه سبزی مرغ شکم پر شمالی است.
 • نعناع تازه و خشک شده نیز در طرز تهیه سبزی مرغ شکم پر شمالی استفاده می شود و باعث ایجاد طعمی منحصر به فرد و عطری تند در غذا می شود. 
 • راز خوشمزگی مرغ شکم پر شمالی در استفاده از سبزی های خاصی مانند چوچاق است. این سبزی باعث ایجاد طعم و بویی بسیار خوشمزه در غذا می شود و بوی مرغ را کاملا از بین می برد. 
 • از سبزی خالواش یا کوتکوتو نیز که یکی دیگر از سبزی های خاص شمالی است، در تهیه ترکیب سبزی مرغ شکم پر شمالی استفاده می شود. 

علاوه بر این سبزی ها از گردوی تازه نیز در مخلوط و نسبت سبزی مرغ شکم پر استفاده می شود که با ترکیب شدن با سبزی های شمالی، باعث ایجاد طعمی ماندگار می شود.

ترکیبات سبزی مرغ شکم پر گیلانی

ترکیبات سبزی مرغ شکم پر گیلانی

در پخت مرغ شکم پر گیلانی نیز از سبزی های خاصی استفاده می شود. برای پخت این غذای گیلانی از سبزی های خاصی استفاده می شود که با ترکیب شدن با رب انار و گل پر، طعمی به یاد ماندنی را به وجود می آورد. سبزی مرغ شکم پر گیلانی نیز شامل:

 • جعفری به عنوان اصلی ترین طعم دهنده به سبزی مرغ شکم پر گیلانی استفاده می شود.
 • پونه به دلیل عطر تند تر و از بین بردن بوی مرغ در اکرث غذا های گیلانی مخصوصا مرغ شکم پر گیلانی استفاده می شود.
 • شنبلیله نیز یکی دیگر از مواد اصلی در ترکیب سبزی مرغ شکم پر گیلانی است.
 • گشنیز نیز مانند جعفری در ترکیب اصلی سبزی مرغ شکم پر گیلانی به کار برده می شود و طعم غذا را خوشمزه تر می کند.

ترکیبات سبزی مرغ شکم پر مازندرانی

ترکیبات سبزی مرغ شکم پر مازندرانی

بسیاری از افراد به دنبال این موضوع که سبزی مرغ شکم پر مازندرانی چیست، در وب سایت ها و مقالات بسیاری جست و جو می کنند. در ادامه مطلب بهترین ترکیب از سبزی مرغ شکم پر مازندرانی را معرفی می کنیم تا دیگر نیازی به جستجو نداشته باشید و به راحتی بتوانید در خانه مرغ شکم پر مازندرانی را تهیه کنید.

در مازندران مرغ شکم پر و به طور کلی گوشت مرغ در غذا های مختلف، به دلیل ذائقه و طبق مردم بیشتر با طعمی ترش و ملس پخته و سرو می شود. برای تهیه سبزی مرغ شکم پر مازندرانی از ترکیب سبزی های شسته شده و تازه تره، برگ سیر، گشنیز، شنبلیله، نعناع و جعفری استفاده می شود.

در این ترکیب نصف میزان مواد سبزی مرغ شکم پر مازندرانی را سبزی های تره و برگ سیر تشکیل می دهند. نصف دیگر این نسبت سبزی مرغ شکم پر مازندرانی شامل سبزی های جعفری، گشنیز، نعناع و کمی شنبلیله می شود. با استفاده از سبزی مرغ شکم پر مازندرانی در تهیه مرغ شکم پر طعمی خاص و خوشمزه را تجربه خواهید کرد.

طرز تهیه مرغ شکم پر

طرز تهیه مرغ شکم پر

یکی از غذا های ایرانی مجلسی و بسیار خوشمزه ایرانی، مرغ شکم پر است که روش های طبخ و پخت مختلفی دارد. در ادامه مطلب روش پخت مرغ شکم پر مجلسی را شرح می دهیم.

 1. ابتدا پیاز ها را خلالی کرده و همراه با روغن، فلفل سیاه و زرد چوبه تفت می دهیم.
 2. سپس سبزیجات مخصوص را به پیاز ها اضافه می کنیم و تفت می دهیم تا رنگشان تغییر کند.
 3. پس از پخت سبزی ها گردو، زرشک، سیر، کشمش و زعفران را به مواد اضافه می کنیم.
 4. سپس رب انار، آبلیمو و رب گوجه را به ترکیب اضافه می کنیم و در صورت تمایل، الو بخارا نیز اضافه کرده و تفت می دهیم.
 5. مرغ همراه با پوست را شسته و با ادویه طعم دار می کنیم. سپس سیب زمینی، هویج، فلفل دلمه را رد ظرف مخصوص و اطراف مرغ ریخته، مواد سرخ شده را درون شکم مرغ قرار داده و ظرف را در فر قرار می دهیم.

برای آموزش کامل پخت مرغ شکم پر با سبزی های بسیار خوشمزه می توانید به صفحه چی شی مراجعه کنید.

خرید سبزی مرغ شکم پر

خرید سبزی مرغ شکم پر

در صورتی که قصد دارید سبزی مرغ شکم پر را به صورت جزئی خریداری کنید، می ‌توانید از فروشگاه‌ های محلی یا سایت‌ های آنلاین معتبری مانند دیجی کالا خرید خود را انجام بدهید. اما بهترین راه برای خرید عمده سبزی مرغ شکم پر، خرید از کارخانه زمرد طبس است. سبزی طبس به دلیل کیفیت بالا و مزایای دیگری مانند استفاده از سبزی ‌های تازه و ارگانیک، قیمت سبزی خشک عمده و مناسب و کیفیت بالای محصولات، گزینه مناسبی برای خریداری سبزی مرغ شکم پر مخصوص است. جهت خرید و کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه قیمت سبزی مرغ شکم پر مراجعه کنید. مجموعه بزرگ و با سابقه زمرد طبس علاوه بر تولید و عرضه سبزی مزغ شکم پر، سبزی های دیگر مانند جعفری خشک، گشنیز خشک، تره خشک، پیاز خشک و … را نیز به فروش می رساند. همچنین انواع صیفی جات خشک مانند گوجه خشک، لپه اقلا، سیر خشک و … نیز در مجموعه زمرد طبس به فروش می رسد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *