تفاوت سبزی خشک و تازه (سبزی خشک شده یا منجمد کدارم بهتره؟)

سبزی خشک شده بهتر است یا فریز شده؟

انتخاب بین سبزی خشک شده یا منجمد در آشپزی امروزی به یک چالش رایج تبدیل شده است. هر دو روش مزایا و معایب خاص خود را داشته و در شرایط مختلف فواید متفاوتی دارند. در این مقاله خواص سبزی خشک، منجمد و تازه را بررسی می کنیم. همچنین تفاوت های آن ها را نیز بیان کرده و طرز استفاده و نگهداری هر کدام را بررسی می کنیم. در انتها نیز معایب و مزایای این سبزیجات را بیان کرده و آن ها به طور کامل با یکدیگر مقایسه می کنیم.

خواص سبزی خشک بهتره یا فریز شده

در ادامه مطلب به بررسی ارزش غذایی سبزی خشک شده و سبزی منجمد شده می‌ پردازیم تا آگاهانه تر از این محصولات استفاده کنید.

 • ویتامین C: سبزیجات در فرآیند خشک شدن، بخش قابل توجهی از ویتامین C خود را از دست می‌دهند. مطالعات نشان داده ‌اند که میزان ویتامین C موجود در سبزیجات خشک شده، به طور قابل توجهی کمتر از سبزیجات تازه و حتی سبزیجات فریز شده است.
 • ویتامین‌های گروه B: این ویتامین ‌ها در برابر حرارت و فرآیند های خشک کردن و انجماد نسبتاً مقاوم هستند. به همین دلیل تفاوت قابل توجهی در میزان ویتامین ‌های گروه B موجود در سبزیجات خشک شده، فریز شده و تازه وجود ندارد.
 • املاح معدنی محلول در آب: در طی فرایند خشک کردن سبزیجات، میزان قابل توجهی از املاح معدنی محلول در آب مثل کلسیم، پتاسیم و منیزیم از بین می روند. با این حال مطالعات نشان می دهند که سبزیجات خشک شده منبع خوبی از آهن هستند. مخصوصا اگر قبل از خشک شدن منبعی طبیعی و غنی از آهن باشند.
 • املاح معدنی غیر محلول در آب: این املاح مانند کلسیم و فسفر در برابر حرارت و فرآیند های خشک کردن و انجماد مقاوم هستند. به همین دلیل تفاوت قابل توجهی در میزان املاح معدنی غیر محلول در آب موجود در سبزیجات خشک شده، فریز شده و تازه وجود ندارد.
 • آنتی ‌اکسیدان‌ ها: هر دو روش خشک کردن و فریز کردن، می ‌توانند منجر به کاهش سطح آنتی ‌اکسیدان‌ های موجود در سبزیجات شوند. با این حال مطالعات نشان داده ‌اند که میزان این کاهش در سبزیجات خشک شده و فریز شده، تقریباً مشابه است.

 

خواص سبزی خشک بهتره یا فریز شده

 

تفاوت سبزی خشک و تازه

در دنیای آشپزی انتخاب بین سبزیجات تازه و خشک شده، همواره چالش ‌برانگیز بوده است. برای درک این موضوع که کدام نوع از سبزیجات برای کاربرد مورد نظر ما مناسب است، باید تفاوت های این دو محصول را بدانیم. در ادامه مطلب چند تفاوت سبزی خشک و تازه را بررسی می کنیم.

 1. تنوع : یکی از بزرگ ترین مزایای سبزیجات خشک شده، تنوع بالای آنهاست. این تنوع به شما امکان می ‌دهد تا به طیف گسترده ‌ای از طعم‌ ها و عطر ها در آشپزی دسترسی داشته باشید، بدون اینکه نگران محدودیت ‌های فصلی یا منطقه‌ ای باشید.
 1. ماندگاری: برخلاف سبزیجات تازه که باید در یخچال نگهداری شوند و در عرض چند روز مصرف شوند، سبزیجات خشک شده را می ‌توان به مدت طولانی در دمای اتاق و بدون نیاز به یخچال یا فریزر نگهداری کرد.
 1. دسترسی: دسترسی به سبزیجات خشک شده، به مراتب آسان تر از سبزیجات تازه است. این سبزیجات را می ‌توان به راحتی در اکثر فروشگاه‌ های مواد غذایی، حتی در مناطق کوچک و دورافتاده پیدا کرد.
 1. آماده‌ سازی: یکی از مزیت‌ های بارز سبزیجات خشک شده، عدم نیاز به شستن و پاک کردن آن ها قبل از استفاده است. این ویژگی، باعث کاهش زحمت و صرفه جویی در زمان می شود.
 1. قیمت: به طور کلی، قیمت سبزیجات خشک شده ارزان ‌تر از سبزیجات تازه است. این امر به دلیل هزینه‌ های پایین ‌تر تولید، حمل و نقل و نگهداری آنها است.
 1. عطر و طعم: عطر و بوی سبزیجات خشک شده، به طور قابل توجهی قوی ‌تر از سبزیجات تازه و 3 برابر بیشتر از آن است. این ویژگی به شما امکان می ‌دهد تا با استفاده از مقدار کمتری سبزی خشک شده، به طعم و عطر دلخواه خود در غذا دست پیدا کنید.

مقایسه طعم، رنگ و بافت سبزی فریز شده و خشک شده

طعم سبزی فریز شده به طعم سبزی تازه نزدیک‌ تر است. با این حال، فرآیند انجماد و ذوب شدن می ‌تواند تا حدی طعم سبزی را تغییر دهد و باعث از دست رفتن برخی از ترکیبات طعم دهنده آن شود. به طور کلی طعم سبزی فریز شده ملایم ‌تر از سبزی تازه است. طعم سبزی خشک شده به طور قابل توجهی با طعم سبزی تازه متفاوت است. سبزیجات در فرآیند خشک شدن، بخش زیادی از طعم و عطر طبیعی خود را از دست می ‌دهند. طعم سبزی خشک شده، متمرکزتر و قوی‌تر از سبزی تازه است و گاهی اوقات طعم تلخی نیز به خود می ‌گیرد. رنگ سبزی فریز شده به رنگ سبزی تازه نزدیک است. با این حال ممکن است در اثر انجماد و ذوب شدن، رنگ سبزی کمی تیره یا کمرنگ ‌تر شود. به طور کلی رنگ سبزی فریز شده تا حد زیادی حفظ می‌ شود. رنگ سبزی خشک شده به طور قابل توجهی با رنگ سبزی تازه متفاوت است. سبزیجات در فرآیند خشک شدن، رنگ خود را تا حدی از دست می‌ دهند و ممکن است به رنگ قهوه ‌ای یا مات درآیند. سبزی خشک شده کدرتر و تیره ‌تر از سبزی تازه است.

بافت سبزی فریز شده به بافت سبزی تازه نزدیک است. با این حال فرآیند انجماد و ذوب شدن می ‌تواند تا حدی بافت سبزی را نرم‌ تر کند و به خصوص در سبزیجات برگ ‌دار، شکنندگی آن ها را افزایش دهد. بافت سبزی خشک شده با بافت سبزی تازه متفاوت است. سبزیجات در فرآیند خشک شدن، رطوبت خود را از دست می‌ دهند و ترد و شکننده می ‌شوند. به طور کلی بافت سبزی خشک شده سفت و غیر قابل انعطاف است.

 

تفاوت سبزی خشک و تازه (مقایسه سبزی خشک با تازه از نظر نحوه نگهداری و بافت و رنگ)

 

نحوه استفاده از سبزی خشک چه تفاوتی با سبزی تازه دارد؟

استفاده از سبزیجات چه به صورت تازه و چه خشک شده، فواید و طعم بی ‌نظیری به انواع غذا ها می ‌بخشد. با این حال در نحوه استفاده از این دو نوع سبزی، تفاوت ‌های ظریفی وجود دارد که باید برای آشپزی مطلوب و حفظ طعم و عطر، به آن ها توجه کرد.

اکثر سبزیجات خشک شده، قبل از استفاده به خیساندن نیاز دارند. این فرآیند به بازگرداندن بخشی از رطوبت از دست رفته در حین خشک شدن کمک می ‌کند و باعث می ‌شود طعم و عطر سبزی بهتر آزاد شود. مدت زمان خیساندن سبزیجات خشک شده، به نوع سبزی و دستور پخت غذا بستگی دارد. به طور کلی سبزیجات معطر مانند ریحان و جعفری به خیساندن کوتاه‌ تری در حدود 5 تا 10 دقیقه نیاز دارند، در حالی که سبزیجات سفت ‌تر ممکن است به خیساندن طولانی ‌تر به مدت 30 دقیقه یا بیشتر نیاز داشته باشند. سبزیجات تازه نیازی به خیساندن قبل از استفاده ندارند. با این حال، شستشوی کامل آن ها برای از بین بردن هرگونه آلودگی یا باقی ‌مانده خاک ضروری است.

سبزیجات خشک شده را باید در اوایل پخت به غذا اضافه کرد تا فرصت کافی برای طعم دادن به غذا داشته باشند. به عنوان مثال اگر از سبزیجات خشک شده در سوپ یا خورش استفاده می ‌کنید، آنها را در ابتدای پخت به همراه سایر مواد اولیه اضافه کنید. سبزیجات تازه را می ‌توان در اواخر پخت به غذا اضافه کرد تا طعم و عطر تازه خود را حفظ کنند. اگر از سبزیجات تازه در سالاد یا ساندویچ استفاده می ‌کنید، آن ها را درست قبل از سرو اضافه کنید.

نحوه نگهداری سبزی خشک با سبزی تازه چه تفاوتی دارد؟

نگهداری صحیح از سبزیجات تازه و خشک شده برای حفظ کیفیت، طعم و عطر آنها و جلوگیری از فاسد شدن ضروری است. با این حال به دلیل تفاوت در میزان رطوبت و فرآیند نگهداری، روش ‌های نگهداری سبزیجات خشک شده و تازه با یکدیگر متفاوت است. سبزیجات خشک شده باید در ظروف دربسته، دور از نور مستقیم خورشید و در محیطی خنک و خشک نگهداری شوند. رطوبت و گرما می ‌توانند باعث فاسد شدن و از بین رفتن طعم و عطر سبزیجات خشک شده شوند. ایده آل ترین دما برای نگهداری سبزیجات خشک شده بین 10 تا 18 درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی بین 30 تا 50 درصد است. سبزیجات تازه باید در یخچال و در دمای حدود 4 درجه سانتیگراد نگهداری شوند. سبزیجات خشک شده به طور کلی ماندگاری بالایی دارند و می‌ توان آنها را به مدت 6 ماه تا 1 سال بدون افت کیفیت نگهداری کرد. ماندگاری سبزیجات تازه به نوع سبزی و شرایط نگهداری آنها بستگی دارد. به طور کلی، اکثر سبزیجات تازه را باید در عرض چند روز تا یک هفته مصرف کرد.

جدول مقایسه سبزی خشک با تازه

در جدول مقایسه سبزی خشک با تازه، این دو محصول را از نظر ویژگی های مهم آن ها با یکدیگر مقایسه می کنیم.

ویژگی سبزی تازه سبزی خشک شده
طعم قوی‌تر و متمرکزتر ملایم‌تر
رنگ تیره‌تر و کدرتر به رنگ طبیعی سبزی
بافت ترد و شکننده نرم و انعطاف‌پذیر
ماندگاری بالا (6 ماه تا 1 سال) کوتاه (چند روز تا یک هفته)
قیمت ارزان‌تر گران‌تر
دسترسی آسان‌تر (در اکثر فروشگاه‌ها موجود است) است)ممکن است در همه جا به راحتی در دسترس نباشد
شرایط نگهداری ظروف دربسته، دور از نور و رطوبت یخچال، در دمای حدود 4 درجه سانتیگراد

 

مقایسه سبزی خشک با تازه

 

انتخاب سبزی منجمد یا سبزی خشک شده بر اساس نوع سبزی

بهترین روش برای نگهداری هر نوع از سبزیجات متفاوت است و باید روشی را انتخاب کنید که باعث حفظ رنگ، طعم و بافت سبزی می شود. در ادامه روش های نگهداری از سبزیجات مختلف را بررسی می کنیم.

 • سبزیجات با ساقه های سفت: سبزیجاتی مانند مارچوبه، قارچ یا کرفس که ساقه های سفتی دارند باید به صورت فریز شده نگهداری شوند. زیرا خشک کردن این سبزیجات باعث از بین رفتن رنگ وب افت آن ها می شود.
 • سبزیجات برگ دار: سبزیجاتی مانند اسفناج، جعفری و … که دارای برگ هستند باید فریز شوند تا طعم و عطر و بافت آن ها حفظ شود.
 • سبزیجات طعم دار: سبزیجاتی که به غذا طعم می دهند مانند فلفل دلمه، زنجبیل و .. بهتر است خشک شوند. زیرا بافت آن ها ریز است و خک کردن آن ها باعث راحتی استفاده و حفظ طعم و عطر آن ها می شود.
 • سبزیجات با عطر و طعم قوی: سیر، پیاز و .. سبزیجاتی هستند که عطر و طعم قوی دارند و باید خشک شوند تا طعم و عطر آن ها حفظ شود.

 

تفاوت سبزی خشک و تازه از نظر تنوع و انواع

 

مزایا و معایب سبزی فریز شده و سبزی خشک شده

برای اینکه بدانیم خواص سبزی خشک بهتره یا فریز شده ابتدا باید مزایا و معایب هر کدام را بدانیم. در ادامه مطلب مزیت ها و معایب سبزی منجمد یا خشک را بیان می کنیم.

مزایای سبزی فریز شده:

 • حفظ ویتامین سی
 • استفاده آسان
 • حفظ طعم، عطر و بافت

معایب سبزی فریز شده:

 • کاهش جزئی مواد مغذی
 • اشغال فضا در فریزر
 • تغییر طعم و مزه جزئی

مزایا سبزی خشک شده:

 • ماندگاری بالا
 • اشغال فضای کم
 • کاربری آسان
 • آنتی اکسیدان بالا

معایب سبزی خشک:

 • نیاز به خیساندن
 • کاهش ویتامین سی

تغییر رنگ و طعم

سبزی خشک شده بهتر است یا فریز شده (جمع بندی)

اگر به دنبال حفظ ویتامین سی هستید یا می خواهید عطر و طعم طبیعی سبزیجات حفظ شود، سبزی فریز شده انتخاب خوبی برای شما است. ولی اگر نیاز به ماندگاری بالا در سبزیجات دارید یا می خواهید از سبزی در انواع غذا ها بتوانید استفاده کنید، سبزی خشک شده بهترین گزینه برای شماست. در نظر داشته باشید که سبزی فریز شده طعم و مزه بهتری نسبت به سبزی خشک شده دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *